menu

Swojskie Wyroby - Przepis na Kiełbasę

Wielu z nas pamięta wciąż smak babcinych wyrobów, przyrządzanych według staropolskich, naturalnych receptur, których smak przewyższa o niebo produkty dostępne w najbardziej wyszukanych delikatesach. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by potrawy takie jak kiedyś przygotować w swojej kuchni. 


 

SPIS TREŚCI:

 1. Swojskie wyroby - dlaczego warto spróbować? 
  1. Swojskie wyroby są zdrowsze
  2. Swojskie wyroby są smaczniejsze
  3. Swojskie wyroby wzbogacą każdą kuchnię
 2. Składniki na swojską kiełbasę
  1. Jakie mięso do swojskiej kiełbasy
  2. Ile przypraw do kiełbasy swojskiej/ jakie przyprawy dodać do swojskiej kiełbasy
  3. Jakie jelita na kiełbasę swojską
  4. Akcesoria do wyrobu swojskiej kiełbasy
 3. Jak zrobić Kiełbasę Swojską - krok po kroku 
  1. Jak zapeklować mięso na kiełbasę?
  2. Jak przyprawić swojską kiełbasę?
  3. Jak przygotować jelita na kiełbasę? 
  4. Jak wędzić kiełbasę? 
  5. Pieczenie domowej kiełbasy 
  6. Parzenie kiełbasy po wędzeniu
 4. Podsumowanie

SWOJSKIE WYROBY - DLACZEGO WARTO SPRÓBOWAĆ?

W ostatnich latach nieustannie rośnie zainteresowanie zdrowym odżywianiem wśród konsumentów. Coraz częściej rezygnujemy z gotowych rozwiązań na rzecz wyrobów przygotowywanych w zaciszu własnego domu, które nie zawierają konserwantów czy sztucznych barwników. 

SWOJSKIE WYROBY SĄ ZDROWSZE

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie domowe wyroby wędliniarskie, to swojska kiełbasa cieszy się wśród nich chyba największą sławą. Nie jest to w ogóle zaskakujące, zważywszy, że kiełbasa sklepowa zawiera masę składników chemicznych, wśród nich azotyny, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka. Kiełbasa swojska własnej roboty jest więc najzwyczajniej w świecie o wiele bardziej bezpieczna dla zdrowia.

SWOJSKIE WYROBY SĄ SMACZNIEJSZE


Wśród wielu powodów, dla których domowa kiełbasa jest smaczniejsza niż masowo produkowane wyroby, najważniejszym jest jakość mięsa. Walory smakowe podkreślają także przyprawy, które nie tylko możemy dostosować do swojego gustu i potrzeb, ale jest ich znacznie więcej, co dodaje potrawom smakowitego aromatu. 

SWOJSKIE WYROBY WZBOGACĄ KAŻDĄ KUCHNIĘ


Mięsa wyprodukowane w domowej masarni sprawdzą się w każdej kuchni. Doskonale sprawdzają się jako baza dla tradycyjnych, polskich dań oraz w kuchniach regionalnych. Co jednak może zaskakiwać, to fakt, iż swojskie wędliny znalazły miejsce także w nowoczesnej kuchni. Doskonale komponują się z wyszukanymi serami, warzywami, a nawet owocami morza.

SKŁADNIKI NA SWOJSKĄ KIEŁBASĘ

Kiełbasa to produkt, który ma swoje stałe miejsce w lodówce każdego mięsożercy. Niestety coraz więcej trudności przysparza zakup mięsa wysokiej jakości w typowym sklepie. Jeśli natomiast takie produkty są dostępne w delikatesach, to musimy za nie naprawdę dużo zapłacić. Jeśli nawet nie znasz pewnego producenta swojskiej wędliny, to nie jesteś skazany na modyfikowane chemicznie mięso ze sklepu. Sprawdź, jak przygotować swojską kiełbasę, wykorzystując ogólnie dostępne akcesoria kuchenne. 

JAKIE MIĘSO DO SWOJSKIEJ KIEŁBASY?

Kiełbasa to tak uniwersalny produkt, że można spożywać ją na śniadanie, obiad i kolację, zarówno na zimno, jak i ciepło. Bez dodatków lub w daniu obiadowym. Nasze prababcie przygotowywały swojską kiełbasę głównie z mięsa wieprzowego z przyczyn ekonomicznych. Wieprzowina zwykle była mięsem najłatwiej dostępnym. Niekiedy do kiełbas dodawano również dziczyznę lub baraninę. Do przygotowania bogatej w smaku swojskiej kiełbasy najlepiej wykorzystać kilka rodzajów mięsa: łopatkę, szynkę, boczek, a także podgardle. O tym jakie proporcje zastosować możesz zadecydować sam, kierując się swoim gustem i smakiem. 

JAKIE PRZYPRAWY DODAĆ DO SWOJSKIEJ KIEŁBASY?

Nie wiesz jak przyprawić swojską kiełbasę? Nic prostszego. Najczęściej na 1 kg mięsa stosuje się odpowiednio 15 g soli, 10 g czosnku granulowanego i 5 g czarnego pieprzu. Popularnymi składnikami są także ziarna gorczycybiały pieprzziele angielskie, papryka słodkaostra czy cukier. W miarę jak będziesz nabierał wprawy, możesz pozwolić sobie na różne modyfikacje smakowe wyrobów. Jedyne co należy odmierzyć precyzyjnie to sól. Reszta zależy od Twojego gustu.

Na rynku dostępne są także gotowe mieszanki przypraw, w zależności od tego jaki rodzaj kiełbasy chcesz wyrobić, możesz wykorzystać np. mieszankę przypraw do kiełbasy głogowskiejgrillowejpodwawelskiej i wielu wielu innych. Koniecznie sprawdź całą ofertę naszego sklepu. 

JAKIE JELITA NA SWOJSKĄ KIEŁBASĘ?

Do przygotowania swojskiej kiełbasy w domu nie potrzebujemy specjalnej i drogiej nadziewarki. Wystarczy zaopatrzyć się w nakładkę do maszynki do mielenia zwaną lejkiem i przymocować do niej koniec jelita. Na każdy kilogram mięsa, należy przygotować 1 metr jelit. Do wyrobu kiełbas najlepiej nadają się jelita wieprzowe, dzięki którym przygotujemy kiełbasę białą, śląską, wiejską, kaszankę, pasztetową czy kiszkę ziemniaczaną.

Doskonałe właściwości fizyczne jelit wieprzowych pozwalają na ich gotowanie, wędzenie, podsuszanie, suszenie, parzenie, a także grillowanie. Odpowiednio przygotowane do nadziewania, jelita wieprzowe zapewniają estetyczny wygląd kiełbasy, a także zapobiegają rozpadowi podczas obróbki termicznej. Sprawiają, że mięso jest dobrze zwarte i soczyste. Jelita chronią przed utratą soków oraz zapachów charakterystycznych dla kiełbas.

AKCESORIA DO WYROBU SWOJSKIEJ KIEŁBASY

Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, by przygotować kiełbasę we własnym domu. Konieczne jest jednak użycie wyposażenia, które pozwoli przygotować mięso i nadziać kiełbasę. Na szczęście, to takie urządzenia, które większość z nas ma już w domu lub jeśli jeszcze nie, to może je zakupić bez narażania się na duże koszty.

Do wykonania swojskiej kiełbasy w domu potrzebne są:

Najważniejszym narzędziem, bez którego nie możemy obyć się podczas produkcji swojskiej kiełbasy jest maszynka do mielenia mięsa. Możemy też kupić mięso mielone, jednak nie będziemy mieć pewności co do jego pierwotnego stanu i wyglądu. Dlatego polecamy zakup ręcznej i niezniszczalnej maszynki ALFA, której przewagę nad elektronicznym sprzętem już kiedyś wyjaśnialiśmy. TUTAJ znajdziesz garść informacji, z którymi warto się zapoznać przed zakupem takiego sprzętu. 
Maszynka do mielenia, którą wykorzystywać będziemy do produkcji domowej kiełbasy powinna być wyposażona w sitka o różnej wielkości oczek oraz lejek, służący do nadziewania jelit masą mięsną. 

Rodzaje kiełbas.

JAK ZROBIĆ KIEŁBASĘ SWOJSKĄ? KROK PO KROKU 

Przygotowanie swojskiej kiełbasy, wbrew pozorom, nie jest wcale skomplikowane. By zachwycić się niepowtarzalnym smakiem wystarczy dobrej jakości mięso, garść aromatycznych przypraw i odrobina cierpliwości. 

Przepisów na swojską kiełbasę jest tyle, ile podniebień. Ten rodzaj wędliny możemy przygotować z mięsa różnych gatunków i ich dowolnych kombinacji. Jedyne o czym należy pamiętać, to uwzględnienie w przepisie zarówno mięsa chudego, jak i tłustego. Tłuszcz bowiem jest nośnikiem smaku i nadaje kiełbasie odpowiednią konsystencję. 

Jeśli po raz pierwszy zamierzasz przygotować kiełbasę w domu, dobrze jest zacząć od niewielkiej porcji i sprawdzić, czy to smak, którego szukasz. Przy kolejnych próbach możesz poeksperymentować, dodać inne gatunki mięsa i dostosować przyprawy do swoich preferencji. 

JAK ZAPEKLOWAĆ MIĘSO NA KIEŁBASĘ?
 

Zanim zaczniemy właściwe przygotowanie, mięso należy uprzednio zapeklować, aby przedłużyć jego trwałość. Istnieją dwie metody peklowania: na mokro i na sucho. 

Peklowanie to jeden z najstarszych sposobów konserwowanie żywności. W tym celu używa się specjalnej soli peklowej, którą rozpuszczamy w wodzie. Dodatkowymi zaletami z peklowania się poprawienie koloru mięsa oraz charakterystyczny aromat.

Bardzo ważne, aby zachować odpowiednie proporcje solanki. Aby zapeklować mięso na kiełbasę, dodajemy 17-20 g soli peklowej do 1 kg farszu kiełbasianego. Peklowanie mięsa powinno odbywać się w temperaturze 2-6 stopnie i trwać, w przypadku zmielonego na kiełbasę mięsa, około 24 godziny. Jeśli peklujemy całe kawałki przed mieleniem, np. szynki o wadze 2,5 kg, 50 g soli wsypujemy do 0,5 litra wody. 

Kawałki mięsa zalewamy lub nastrzykujemy tak przygotowana solanką i co kilka godzin obracamy, aby smak rozszedł się równomiernie. Sól peklowa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, zatem nie należy używać jej do przyprawiania potraw.

JAK PRZYPRAWIĆ SWOJSKĄ KIEŁBASĘ? 


Do zmielonego, peklowanego mięsa dodajemy przyprawy i czosnek. Całość wyrabiamy, stopniowo dodając wody. Najpierw mieszamy mięso które było mielone na najdrobniejszym sitku dodajemy trochę soli i wody oraz część przypraw. Mieszamy do uzyskania masy kleistej która odpada od ręki i jest jak plastelina. Później mieszamy mięso które było mielone na sitku 10mm oraz na sitku 4mm  dodając resztę przypraw i soli oraz trochę wody. Mieszamy aż całość będzie jednolita i wtedy dodajemy mięso które mieszaliśmy na początku. Całość wyrabiamy do uzyskania jednolitej masy.

JAK PRZYGOTOWAĆ JELITA NA KIEŁBASĘ?


Następnie przygotowujemy jelita. Jelita należy napełniać ściśle przy użyciu nadziewarki lub maszynki. Doskonale sprawdza się do tego maszynka ALFA, do której można dobrać lejki o różnej wielkości.   

 1. Jelita dokładnie płuczemy z soli.
 2. Następnie moczymy jelita w ciepłej (30-35 stopni) wodzie przez około 3 godziny. 
 3. Namoczone jelita płuczemy w środku ciepłą wodą, w taki sposób, że do wnętrza wlewamy wodę i przeciągamy ręką wzdłuż po to, by woda wyleciała drugim końcem. Woda nada ściankom śliskości i będzie łatwiej nadziewać kiełbasę.

Nadziewamy jelita, odkręcając je co ok. 30 cm, tworząc w ten sposób pęta, które należy następnie odwiesić. Następnie przechodzimy do wędzenia.

JAK WĘDZIĆ SWOJSKĄ KIEŁBASĘ?


Kiełbasa swojska suszy się przez około 30 minut w temperaturze ok. 50 stopni. Komin lub klapę wędzarni należy trzymać wtedy uchyloną, aby kiełbasa odparowała i obeschła. Po wysuszeniu kiełbasy, przechodzimy do wędzenia dymem. Polecamy wykorzystać zrębki wędzarnicze z czereśni lub bukowo-olchowe. Wędzimy dymem 55-60 stopni przez mniej więcej 1,5 godziny. Kiedy kiełbasa nabierze odpowiedniej barwy, przychodzi czas na pieczenie lub parzenie. 

JAK PIEC SWOJSKĄ KIEŁBASĘ? 

Temperaturę w wędzarni podwyższamy do 80-90 stopni i pieczemy aż temperatura wewnątrz kiełbasy osiągnie 72 stopnie. Specjalny termometr igłowy można kupić w naszym sklepie.

Po uwędzeniu kiełbasy, możemy zamiast pieczenia, wybrać parzenie. To po prostu proces obróbki cieplnej, taki sam jak gotowanie. 

JAK SPARZYĆ SWOJSKĄ KIEŁBASĘ?

W tym celu podgrzewamy w garnku wodę aż osiągnie 70 stopni, umieszczamy w środku kiełbasę tak, by w całości była zanurzona. Gotujemy przez około 20 minut, pilnując by temperatura wody utrzymywała się na stałym poziomie. 

Istnieje też druga szkoła, która uczy parzenia kiełbasy przez maksymalnie 30 minut w wodzie przyprawionej solą, liściem laurowym, zielem angielskim oraz tymiankiem, w temperaturze 80 stopni Celsjusza. 

Teraz pozostaje jedynie delektować się smakiem!

Kiełbasa swojska domowa owinięta papierem i sznurkiem/

PODSUMOWANIE

Przygotowywanie własnych wyrobów wędliniarskich to sposób na zachowanie tradycji w nowoczesności. A ponadto luksus przygotowywania mięsa dokładnie w taki sposób, jaki najbardziej odpowiada twojemu podniebieniu. Kiełbasa produkowana w zaciszu swojego domu może być za każdym razem inna i jednocześnie idealna. Eksperymentuj i sprawdź w jakiej wersji smakuje ci najbardziej. 

Polecane produkty
account_circle Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!