menu

WIELKANOCNA BIAŁA KIEŁBASA

Wielkanoc to doskonały czas na przygotowanie swojskiej kiełbasy, która będzie pyszną i zdrową alternatywą dla sklepowych wyrobów. Możemy wtedy mieć pewność, że to, co jemy, jest w pełni naturalne i nie zawiera szkodliwych dodatków. W dodatku, samodzielne przygotowanie kiełbasy to tradycja, która w dzisiejszych czasach zanika, a przecież to właśnie tradycje kształtują naszą tożsamość i przywiązanie do korzeni.

Spis treści:

 1. Skąd wzięła się tradycja spożywania na Wielkanoc białej kiełbasy? 
 2. Dlaczego warto przygotować swojskie wyroby w domu? 
 3. Przepis na wielkanocną białą kiełbasę.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ TRADYCJA SPOŻYWANIA NA WIELKANOC BIAŁEJ KIEŁBASY?

Biała kiełbasa jest jednym z tradycyjnych dań serwowanych w Polsce podczas Wielkanocy. Istnieją różne teorie na temat pochodzenia tego zwyczaju.

Jedną z teorii mówi, że biała kiełbasa była spożywana już w średniowieczu, jako danie postne, które można było jeść w czasie Wielkiego Postu. 

Inna teoria mówi, że biała kiełbasa stała się popularna w Polsce dzięki wpływom kultury niemieckiej. W Niemczech również serwowana jest biała kiełbasa, zwana "weißwurst", która jest jednym z symboli kuchni bawarskiej.

Obecnie biała kiełbasa to jeden z elementów tradycyjnego śniadania wielkanocnego w Polsce. Serwowana jest zwykle z jajkiem, chrzanem i chlebem. 

DLACZEGO WARTO PRZYGOTOWAĆ SWOJSKIE WYROBY W DOMU?

Warto robić swojskie wyroby w domu nie tylko ze względu na ich wyjątkowy smak i aromat, ale także ze względu na ich jakość i zdrowotność. Domowe wyroby mięsne są wolne od sztucznych konserwantów, wzmacniaczy smaku i barwników, co stanowi duży plus dla naszego zdrowia. Ponadto, samodzielne przygotowanie kiełbasy, wędlin czy pasztetów to świetna zabawa i szansa na spędzenie wartościowego czasu z rodziną i przyjaciółmi. 

WIELKANOCNA BIAŁA KIEŁBASA

Aby rozpocząć przygotowanie swojskiej kiełbasy, potrzebujemy kilku składników i trochę cierpliwości. Oto przepis na kiełbasę wieprzowo-wołową, którą można z łatwością samodzielnie zrobić w domu.

SKŁADNIKI:

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: 

 1. Oddzielamy dokładnie tłuszcz i ścięgna od chudego mięsa i kroimy w kostkę, wkładając do jednej miski.
 2. Mięsa wieprzowe i wołowe kroimy w kostkę i wkładamy do osobnych misek.
 3. Peklujemy mięso: 8 dkg soli kłodawskiej i 8 dkg peklosoli - mieszamy i posypujemy równomiernie na wszystkie rodzaje mięs.
 4. Odstawiamy w chłodne miejsce na około 12 godzin.
 5. Chude mięso mielimy na sitku o średnicy 12 lub 14, w zależności od preferencji. Polecamy wykorzystać do tego tradycyjną maszynkę do mielenia ALFA.
 6. Tłuste mięso mielimy na sitku o średnicy 6.
 7. Wszystko łączymy i dokładnie mieszamy - dodajemy wodę ciepłą ok. ½ litra
 8. Miażdżymy ok. 4 dkg czosnku (ew. więcej lub mniej) wg uznania i dodajemy do masy.
 9. Przyprawiamy: pieprz czarny ok 2 dkg – może być grubo zmielony oraz majeranek – ok. 3 łyżki stołowe.
 10. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy ręcznie lub mechanicznie. Dobrze jest dotlenić mięso poprzez uderzanie pięścią w wymieszaną masę.
 11. Nadziewamy jelita naturalne. Początek i koniec związujemy, a po umieszczeniu wewnątrz masy, odkręcamy na małe serdelki.
 12. Surową kiełbasę można zamrozić i używać tradycyjnie do barszczu, ale najbezpieczniej sparzyć całość w temperaturze wody 80 °C, do osiągnięcia 71°C wewnątrz wędliny. Termometry do wody i mięsa można zamówić w naszym sklepie.
 13. Tak przygotowana kiełbasa nadaje się także do grillowania czy pieczenia.

Smacznego!

Polecane produkty
account_circle Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!