menu

Potrawy Wigilijne - Propozycja 12 dań na stół wigilijny. Część III.

Świąteczne zamieszanie w kuchni co roku przyprawia o ból głowy miliony Polek i Polaków. Nie tylko brakuje nam pomysłów na przepisy, ale dodatkowo wiele rzeczy przygotowujemy w ostatniej chwili tak, że do kolacji wigilijnej zasiadamy zmęczeni i sfrustrowani. Przyprawka.pl nie byłaby Waszym ulubionym sklepem, gdybyśmy nie oferowali rozwiązań na takie bolączki. Tym razem prezentujemy przepisy, które z powodzeniem można przygotować i zamrozić zanim pochłoną nas świąteczne porządki, ubieranie choinki i sprawdzanie która żaróweczka spośród tysiąca w komplecie nie świeci ;) 

 

SPIS TREŚCI:

  1. Barszcz czerwony z uszkami
  2. Wigilijny pasztet ardeński.

barszcz czerwony z uszkami

Są pewne dania bez których Wigilia w polskim domu nie mogłaby się odbyć. I nie mamy tu na myśli karpia, ale czerwony barszcz z uszkami! Dzięki zakupom w przyprawka.pl przygotowanie tej potrawy stało się banalnie proste, a to dlatego, że nasz barszcz czerwony to zupa gotowa do spożycia, wystarczy jedynie podgrzać i dodać do smaku pieprz i majeranek. Pozostaje skupić się na lepieniu uszek :) 

Barszcz czerwony z uszkami podany z białym talerzu, udekorowany natką pietruszki. Zupa i świąteczne dekoracje z szyszek podane na złotej tacy.

 

SKŁADNIKI:

 

PRZYGOTOWANIE:

Płuczemy suszone grzyby i gotujemy aż zmiękną. Szczególnie ogonki wymagają długiego gotowania, dlatego należy sprawdzić je przed wyjęciem. 

Łyżką cedzakową wyjmujemy grzyby z garnka, a do tak powstałego wywaru wrzucamy kaszę gryczaną białą, niepaloną. Gotujemy krótko, około 12 minut, uważając, by kasza nie rozgotowała się za bardzo, ale pozostała al dente. Następnie cedzimy kaszę na sitku i wrzucamy z powrotem do nagrzanego garnka. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. 

Jedną cebulę kroimy w piórka i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem rzepakowym. Chwilę dusimy, a pod koniec dodajemy dwie spore garści cebuli suszonej. To zaoszczędzi nam sporo łez :) Wyłączamy grzanie i przykrywamy patelnię po to, by suszona cebula wciągnęła olej.

Następnie cebulę oraz grzyby przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Tutaj możecie kupić maszynkę, która nawet przy codziennym użytkowaniu posłuży do końca życia i jeszcze skorzystają z niej kolejne pokolenia. To sprzęt polskiej produkcji z wysokiej jakości materiałów. 

Zmielone grzyby łączymy z ugotowaną kaszą, solimy do smaku, dodajemy pieprz ziołowy oraz przyprawę warzywną. Farsz gotowy, możemy przejść do przygotowania ciasta. 

600 g mąki wysypujemy na stolnicę lub do miski, w zależności od tego jak kto woli wyrabiać ciasto. Dodajemy szczyptę kurkumy, by ciasto zyskało złotawy kolor, a następnie dodajemy ok. 1,5 szklanki wody i łyżkę oleju rzepakowego. Dokładnie mieszamy składniki i wyrabiamy ciasto. Jeśli konsystencja jest zbyt rzadka, posypujemy odrobiną mąki, a jeśli za gęsta, dodajemy powoli wodę.
Kiedy ciasto stanie się miękkie i elastyczne, możemy rozwałkować je na cienkie placki. Przy pomocy literatki wycinamy małe kółeczka, z których lepimy uszka. 

Wrzucamy je następnie partiami do wrzącej, osolonej wody i czekamy chwilkę aż wypłyną na powierzchnię. Wyjmujemy uszka na półmisek przy pomocy łyżki cedzakowej. 

Przed podaniem wigilijnych uszek na stół, wlewamy czerwony barszcz do garnka, dodajemy pieprz i majeranek do smaku, chwilę gotujemy i gotowe.  

Uszka nadają się do zamrożenia, dlatego możemy przygotować je jeszcze zanim pochłoną nas inne obowiązki, takie jak sprzątanie i dekorowanie choinki.


WIGILIJNY PASZTET staropolski

Post w Wigilię to w naszej kulturze kwestia sporna. Okazuje się, że niejedzenie mięsa w tym dniu nigdy nie było nakazane przez prawo kanoniczne, a wynikało z polskiej tradycji. Katolicy, zdecydowali się uczynić ten dzień postnym, by podkreślić jego wyjątkowość. Jeśli jednak nie trzymacie się sztywno tradycji, to nie ma przeszkód, by na stole wigilijnym zagościł tradycyjny pasztet .

Pasztet ardeński w kształcie prostokąta, dwa kawałki pasztetu ułożone i udekorowane w świątecznym klimacie na drewnianej desce.

 

SKŁADNIKI:

 

PRZYGOTOWANIE:

Na około 5 godzin przed przygotowaniem pasztetu, zalewamy w miseczce 6 suszonych śliwek dobrą whisky i odstawiamy, czekając aż owoce wchłoną cały płyn. Alkohol nada charakteru i sprawi, że owoce będą miękkie i aromatyczne.

Kurczaka w całości wkładamy do garnka. Dodajemy 2 marchewki, pietruszkę, selera, zalewamy wodą do pełna i gotujemy do miękkości. Kiedy kura będzie gotowa, jeszcze ciepłe mięso oddzielamy od kości. 

Na dużej patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju rzepakowego. Chodzi jedynie o to, by patelnia lekko się zaświeciła. Dodajemy ok. 1,5 kg podgardla wieprzowego i dusimy do miękkości. Dobry pasztet musi zawierać w sobie sporo tłuszczu, który jest nośnikiem smaku. Pod koniec dodajemy sporą ilość suszonej cebuli (minimum 4 duże łyżki) i czekamy chwilę aby warzywo naciągnęło tłuszczu i zmiękło. Następnie doprawiamy łyżką majeranku i dodajemy 2 łyżki warzywnej przyprawy Vigora

Nieobowiązkowo: na niewielkiej ilości oleju rzepakowego dusimy 3 wątróbki drobiowe lub inne, które bardziej odpowiadają nam w smaku i smażymy z cebulą suszoną tak samo jak podgardle.

Jeśli mamy mrożone grzyby z jesieni to smażymy je z cebulą na oleju rzepakowym tak samo jak mięso. Jeśli nie, można na maśle poddusić ½ kg pieczarek. Grzyby rozluźnią konsystencję i dodadzą pasztetowi wilgoci.

Pół szklanki płatków owsianych zalewamy wodą i czekamy aż zmiękną.

Wszystkie składniki razem z warzywami, w których gotowaliśmy kurę, mielimy co najmniej 2 razy na gęstym sitku (Ø6 ).
Doskonałą maszynkę do mielenia mięsa znajdziecie w naszym sklepie pod tym adresem

Do zmielonej mieszanki dodajemy 5 jajek oraz mieszankę przypraw pasztet ardeński w ilości 10 g/1 kg masy. 

Zamiast gotowej przyprawy możemy dodać do masy ok. 3 łyżki wybranej soli, sporą ilość pieprzu czarnego, dużą szczyptę imbiru, łyżkę stołową pieprzu ziołowego oraz gałkę muszkatołową startą na drobnej tarce – co najmniej jeden orzech.

Wszystko długo i cierpliwie mieszamy, stale próbując i doprawiając według gustu jeśli czujemy, że pasztet jest mdły. Zależy nam, aby danie miało wyrazisty charakter, uważamy jednak z dodawaniem soli, gdyż po upieczeniu i odparowaniu wody zwiększy się intensywność smaku. 

Masę na pasztet przekładamy do jednorazowych foremek aluminiowych do  4/5 wysokości i oklepujemy. Foremki o różnych wielkościach możecie znaleźć w naszym sklepie pod tym adresem.

Rozgrzewamy piekarnik na 180°C, wkładamy do środka wypełnione foremki i zmniejszamy temperaturę do 165-170°C, w zależności od piekarnika. Pieczemy częściowo na termobiegu z grzałką dolną, a trochę na samej górnej, łącznie przez mniej więcej godzinę. Zaglądamy, doglądamy, pilnujemym by pasztet nie wysuszył się, ale nabrał pięknej opalonej, lekko brązowej barwy. Można go potem zamrozić i wyciągać, gdy najdzie nas smak, nie tylko od święta :) 

Na wigilijnym stole pasztet ardeński najlepiej komponuje się z konfiturą z żurawiny lub borówek. Polecamy także spróbować mniej oczywistych przetworów i wybrać swój ulubiony. Pod linkami znajdziecie pyszną gruszkę z żurawinąaronię z siemieniem lnianymkonfiturę z malinborówkę z gruszką oraz konfiturę z borówki i czernicy

Nasze ulubione potrawy wigilijne, których smaku i aromatu nie jesteśmy zastąpić niczym przez cały rok, zostawiliśmy na koniec. Zatem zapraszamy do sprawdzenia naszych kulinarnych gustów w ostatniej części proponowanych dań wigilijnych.

Polecane produkty
account_circle Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!