Potrawy Wigilijne - Propozycja 12 dań na stół wigilijny. Część II.
Nic nie wprawia w bożonarodzeniowy nastrój lepiej niż unoszący się w domu aromat wigilijnych potraw. W tym wyjątkowym czasie nikt nie narzeka na zapach smażonej ryby czy gotującej się kapusty z grochem. Święta bez krzątaniny w kuchni? Przyprawka nie bierze takiej opcji pod uwagę. Świąteczna atmosfera zagościła u nas na dobre i z tej okazji proponujemy cały zbiór przepisów na Boże Narodzenie. Tym razem postawiliśmy na słodsze smaki, które z pewnością skuszą najmłodszych, choć jesteśmy pewni, że dorosłym też będzie trudno się im oprzeć.
SPIS TREŚCI:
- Wigilijne pierogi ze śliwką
- Świąteczne racuchy z rodzynkami
- Wigilijne paluchy z makiem
wigilijne pierogi ze ślwiką
Pierogi to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole. Wszyscy zapewne znają i uwielbiają tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, ale czasem potrzebna jest odskocznia i spróbowanie czegoś nowego. Tym razem proponujemy wersję na słodko - pierogi z nadzieniem z suszonych śliwek. Ta staropolska świąteczna potrawa sprawi, że przypomnicie sobie smak dzieciństwa i wigilijną kolacje przygotowywane przez babcię. A przecież im starsi jesteśmy, tym trudniej poczuć nam dziecięcą radość, dlatego warto wykorzystać każdy sposób.
SKŁADNIKI:
- Mąka pszenna - 400 g
- 1 jajko
- Masło
- Sól
- Suszone śliwki kalifornijskie
- Woda
- Cukier brązowy
- Laska cynamonu
- Orzechy włoskie
PRZYGOTOWANIE:
Ok. 200 g suszonych śliwek wkładamy do garnka i zalewamy wodą tak, by owoce zostały zakryte. Dodajemy 2 łyżki cukru oraz startą laskę cynamonu.
Doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 10 minut, do momentu, aż owoce staną się miękkie.
Następnie odcedzamy wodę i pozostawiamy śliwki do przestudzenia.
Aby przygotować ciasto, do miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy łyżkę masła, jajko oraz solimy według uznania (my polecamy 1 łyżeczkę).
Następnie, powoli dodając wody, mieszamy składniki i ugniatamy ciasto do uzyskania gładkiej, miękkiej masy.
Ciasto dzielimy na pół i rozwałkowujemy obie części do uzyskania cieniutkich placków. Następnie, odbijając na nich szklankę, wycinamy kółka i sięgamy po wcześniej przygotowane nadzienie.
Na środku każdego wyciętego placuszka układamy śliwki, składamy na pół i dokładnie zlepiamy brzegi, aby pierogi nie rozpadły się podczas gotowania.
Tak przygotowane pierogi partiami wrzucamy na około 3 minuty do garnka z gotującą się wodą. Kiedy pierogi pierogi wynurzą się na powierzchnię wyciągamy je za pomocą cedzaka i odkładamy na półmisek.
Przed podaniem na wigilijny stół, pierogi polewamy okrasą z orzechów włoskich. W tym celu rozpuszczamy masło na patelni i wrzucamy do niego drobno pokrojone, ale nie mielone orzechy. Prażymy przez chwilę do zarumienienia i polewamy pierogi. Pycha!
ŚWIĄTECZNE RACUCHY Z RODZYNKAMI
W Przyprawce znajdziesz prawdopodobnie wszystko, co potrzebne jest do przygotowania pysznej Wigilii. No, może poza karpiem ;) Ale przecież nie samą rybą człowiek żyje, a poza tym nie każdy za nią przepada. Dla wybrednych i tych, którzy wolą coś na słodko, mamy propozycję na wigilijne racuchy pełne bakalii, bez których Święta Bożego Narodzenia nie byłyby takie same. Ta wigilijna potrawa cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci, więc jeśli macie problem z przekonaniem ich do spróbowania któregoś z 12 tradycyjnych dań, koniecznie wypróbujcie ten przepis.
SKŁADNIKI:
- Mąka kurpiowska
- Sól
- Drożdze
- Cukier brązowy
- Cukier wanilinowy
- Cynamon
- 8 żółtek jaj
- Rodzynki sułtańskie lub malayer ewentualnie suszona żurawina
- Woda
- Olej rzepakowy nierafinowany
- Opcjonalnie jabłka
PRZYGOTOWANIE:
Do dużej miski przesiewamy około 80 dag mąki, dodajemy szczyptę soli, 4 łyżeczki cukru oraz 8 dag drożdży. Polecamy drożdże instant, które są dostępne w naszym sklepie. To o wiele bardziej praktyczne niż przygotowywanie rozczynu.
Do wymieszanych suchych składników następnie dodajemy żółtka jaj oraz około 2 szklanki wody i mieszamy do uzyskania gładkiej masy o konsystencji śmietany.
Do tak przygotowanej masy wrzucamy rodzynki lub suszoną żurawinę i mieszamy, aż owoce rozejdą się równo w cieście i odstawiamy na 60 minut do wyrośnięcia, przykrywając miskę lnianą ściereczką.
Następnie na patelni rozgrzewamy olej i wykładamy ciasto łyżką formując placuszki dowolnej wielkości. W trakcie smażenia można wcisnąć do racuchów ósemki jabłka, ale nie jest to konieczne.
Po usmażeniu z obu stron wyjmujemy na ręcznik papierowy by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Po wystudzeniu racuchy obsypujemy cukrem waniliowym wymieszanym z cynamonem i stawiamy na wigilijnym stole. Aromat przypraw jest wspaniały! Smacznego :)
WIGILIJNE PALUCHY Z MAKIEM
Paluchy z makiem to banalnie prosta w przygotowaniu potrawa wigilijna, którą znamy oczywiście dzięki babci. Wystarczy, że raz wypróbujecie ten staropolski przepis, a nie będziecie mogli doczekać się kolejnych Świąt, by mieć pretekst do ich przygotowania. Zaintrygowani? To idziemy do kuchni!
SKŁADNIKI:
- Mąka pszenna (np. tortowa)
- Woda
- Sól
- Olej rzepakowy nierafinowany
- Mak
- Miód
- Mleko
- Orzechy do podania
PRZYGOTOWANIE:
Zaczynamy od przygotowania masy makowej. Mak zalewamy wodą i gotujemy do momentu, aż rozmięknie. Odcedzamy jeśli woda nie wchłonęła się w całości i następnie dwa razy przepuszczamy przez maszynkę. Taki niezniszczalny sprzęt do mielenia również znajdziecie w naszym sklepie pod tym adresem.
Dodajemy miód dla osłody i mielimy masę raz jeszcze. Gotujemy szklankę mleka i dodajemy do maku, mieszając aż powstanie mus.
Do miski wsypujemy ok.½ kg mąki, pół szklanki wody oraz pół kieliszka oleju rzepakowego nierafinowanego i mieszamy aż wszystkie składniki aż połączą się w gładkie ciasto.
Formujemy cienkie wałeczki i odrywamy kawałki, rolując je następnie w rękach, tak by powstało coś na kształt palców :)
Tak przygotowane kluski wrzucamy do osolonej wrzącej wody i czekamy aż wypłyną.
Zbieramy je łyżką cedzakową i wykładamy do miski. Następnie jeszcze gorące paluszki mieszamy z masą makową i gotowe.
Paluchy podajemy posypane bakaliami, my polecamy szczególnie orzechy włoskie oraz migdały.
Wigilijne dania w słodkich wersjach nie są nowością na polskich stołach. Wielu z nas już dawno zrezygnowało z kilku tradycyjnych, wytrawnych potraw ze względu na dziecięce i swoje upodobania. W kolejnej części Propozycji 12 dań na stół wigilijny wracamy do klasycznych polskich posiłków, które warto sprawdzić.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!