TOP 3 SAŁATKI Z KOMOSĄ RYŻOWĄ
Quinoa to botaniczna nazwa Komosy Ryżowej pochodząca z głównego języka Imperium Inków, obecnie używana jako nazwa potoczna tej rośliny. Jej historia liczy ponad 5000 lat i przez większość tego czasu była uprawiana wyłącznie na terenie Ameryki Południowej. Jest rośliną niewymagającą i odporną na suszę, czy mróz. Jej potencjał rolniczy, ale i mnogość wartości odżywczych zaważyły na decyzji o jej rozpowszechnieniu i uprawie na terenach, gdzie nie była dotąd znana[i].
Spis treści:
- Co to jest komosa ryżowa?
- Wartości odżywcze quinoa.
- Jak ugotować komosę ryżową?
- Pomysły na pyszne dietetyczne sałatki z wykorzystaniem komosy ryżowej.
- Gdzie kupić komosę ryżową?
- Podsumowanie.
Co to jest komosa ryżowa?
Plemiona Inków nadawały Quinoa wręcz boskie cechy - określali ją jako matkę zbóż. Była ich podstawowym pokarmem, ze względu na możliwości jej różnorakiego przetworzenia. Komosa ryżowa była spożywana w postaci ugotowanej kaszy. Ponadto jej twarde nasiona mielono na mąkę, z której wypiekano chleb, a nawet produkowano z nich napój zbliżony właściwościami i wyglądem do piwa. Obecnie jej przeznaczenie jest zależne od terenu na którym jest spożywana. W Europie nasiona komosy ryżowej są głównie dodatkiem do potraw i składnikiem sałatek, ale coraz częściej spożywamy również kiełki oraz młode liście tej rośliny. Mąka z komosy ryżowej jest podstawowym składnikiem kilku rodzajów pieczywa, makaronów i płatków. Na Starym Kontynencie quinoa zyskała popularność jako produkt dietetyczny. Jest elementem codziennego żywienia osób zmagających się z celiaklią, ze względu na zupełny brak glutenu. Komosa ryżowa jest bogata w aminokwasy, których suplementacja jest wskazana przy diecie wegańskiej i nie tylko.
Wartości odżywcze quinoa.
Właściwości komosy ryżowej są przedmiotem badań od kilkudziesięciu lat. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jej substancje odżywcze zawarte w jej nasionach są najbardziej zrównoważone, w porównaniu do zbóż i ich pochodnych. Zawartość białka w ziarnach komosy to 13,6%. Dla porównania w chętnie spożywanym przez nas ryżu znajduje się jedynie 7,6% białka. Nieco inaczej wygląda sprawa węglowodanów, których quinoa ma 59,7% , a ryż już ponad 80%. Stosunek tłuszczy do pozostałych wartości odżywczych jest wybitnie dobry, a zawartość cukrów takich jak glukoza i fruktoza jest na tyle niska, że nasiona komosy ryżowej są zalecane do spożywania przez diabetyków. Ponadto, komosa ryzowa to źródło sporej ilości witamin z grupy E, B i C oraz jonów takich jak magnez, wapń, fosfor, miedź, potas, cynk i żelazo. Zawartość kwasu foliowego w 100 gramach quinoa odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu dorosłego człowieka w 90%. Inne związki biologiczne, których komosa ryżowa posiada całkiem sporo to antyoksydanty oraz związki fenolowe i saponiny[ii].
Jak ugotować komosę ryżową?
To właśnie ze względu na saponinę, która pokrywa ziarna quinoa, powinniśmy dokładnie wypłukać je w wodzie. Jest to substancja nadająca gorzki smak, ponadto ma zdolność do wytwarzania piany – właśnie z tego względu wykorzystuje się ją produkcji detergentów. Ale bez obaw, saponina jest również stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Badania wykazały, że posiada ona właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne, a nawet wirusobójcze[iii]. Przeprowadzono eksperyment, który potwierdził, że najlepszym sposobem na pozbycie się tej substancji z ziaren quiona jest płukanie ich w niewielkiej ilości wody, mieszając przez dłuższy czas. Saponina jest rozpuszczalna w wodzie, a dodatkowo ocieranie się o siebie nasion powoduje usunięcie z nich tej substancji[iv].
Etapy przygotowania komosy ryżowej:
(proporcje: 1 szklanka komosy na 2 szklanki wody, 2 szklanki komosy na 4 szklanki wody itd.)
- należy odmierzyć potrzebną ilość nasion (przykładowo jedna szklanka);
- wsypać do naczynia i zalać niewielką ilością wody, mieszając cały czas;
- wylać wodę z płukania;
- zagotować dwie szklanki wody;
- wsypać oczyszczone nasiona i gotować przez kolejne 12-15 minut;
- po tym czasie odstawić komosę pod przykryciem, aby wchłonęła pozostałą wodę.
Gotowe!
Pomysły na pyszne dietetyczne sałatki z wykorzystaniem komosy ryżowej.
Skoro już wiemy jak poprawnie ugotować quinoa, czas na wykorzystanie jej w praktyce. Nasza propozycja to quinoa w trzech smakach. Niech nie zwiedzie Was myśl, że sałatki muszą smakować identycznie. Każdy pomysł na zdrową sałatkę to inna kompozycja smaków i aromatów. Ich dodatkowym atutem jest to, że smakują wyśmienicie w wersji wegetariańskiej.
Sałatka z komosą ryżową, batatem i jarmużem:
Składniki:
- quinoa czerwona 100g
- batat
- seler średni
- jarmuż zielony - 2-3 garście
- suszona żurawina
- tymianek
Przygotowanie:
Bataty i seler ( równej wielkości) pieczemy w piekarniku w temperaturze ok. 180 st C do godziny, pozostawiamy w piekarniku do wystygnięcia. Potem kroimy w grubą kostkę.
Komosę gotujemy zgodnie z powyższymi etapami.
Następnie układamy ją na dnie tacy lub salaterki.
Jarmuż oddzielamy od łodyg i wiązadeł, na sitku przelewamy wrzącą wodą, a następnie hartujemy w zimnej. Układamy na ugotowanej komosie, solimy lekko solą himalajską lub kłodawską.
Na to układamy pokrojone w kostkę batat i seler… pomarańczowo-beżowa mieszanka.
Wszystko polewamy sosem:
łyżeczka miodu, łyżeczka musztardy, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, sok z połowy cytryny i 4-5 łyżek oleju tłoczonego na zimno - mieszamy !
Na wierzch sypiemy suszoną żurawinę (najlepiej przelaną gorącą wodą na sitku) i posypujemy suszonym tymiankiem.
Palce lizać!
Sałatka z quinoa i awokado:
Składniki:
- szklanka suchej komosy
- 3-4 garści szpinaku świeżego
- awokado
- pomidorki koktajlowe
- ser feta
- czerwona cebula
- tymianek
- orzechy włoskie lub pekan
Przygotowanie:
Komosę gotujemy zgodnie z powyższymi wskazówkami.. Szpinak myjemy, suszymy i kroimy (lub rwiemy na mniejsze kawałki). Awokado i ser Feta kroimy w kostkę, pomidorki na pół, a cebulę drobno siekamy.
Układamy wszystko na wystudzonej komosie i mieszamy! Dodajemy orzechy włoskie i wszystko polewamy dressingiem:
łyżeczka miodu, łyżeczka musztardy, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, sok z połowy cytryny, 4-5 łyżek ulubionego oleju tłoczonego na zimno.
Mieszamy i cieszymy się ciekawym smakiem! Można w razie potrzeby dodać sól i pieprz.
Sałatka z quinoa w wersji meksykańskiej:
Składniki:
- szklanka suchej komosy
- 1 puszka czarnej lub czerwonej fasoli
- kilka liści sałaty
- 1 szklanka kukurydzy
- 1 awokado
- 200 g pomidorków koktajlowych
- 1/2 czerwonej cebuli
- chilli ostre grys
- świeża kolendra
- 2 limonki
- ulubiony olej tłoczony na zimno, np. olej lniany
Przygotowanie:
Komosę gotujemy zgodnie z podanymi wcześniej wskazówkami. Następnie mieszamy z łyżką oleju i łyżką soku z limonki oraz z posiekaną kolendrą.
Fasolkę z puszki odcedzamy.
Układamy na dnie tacy lub salaterki posiekaną sałatę, na to układamy komosę ryżową, fasolkę, kukurydzę oraz obrane i pokrojone na kawałki awokado (można je skropić sokiem z limonki, aby nie ściemniało). Dodać pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe, posiekaną w piórka czerwoną cebulę oraz grys papryczki chili bez pestek.
Całość polewamy dressingiem: 2 łyżki oleju, 1 łyżki soku z limonki, sól i pieprz.
Udekorujemy kolendrą i wkładamy kawałek limonki.
Przed jedzeniem należy wymieszać wszystkie składniki.
Gdzie kupić komosę ryżową?
W ofertach większości sklepów ze zdrową żywnością powinniśmy znaleźć komosę ryżową oraz produkty typu mąka z quinoa, czy płatki wyprodukowane na jej bazie. Taka żywność jest coraz częściej sprowadzana do marketów. W wielu znajdują się specjalnie wyznaczone strefy, w których znajdziemy produkty bezglutenowe, czy wyroby przeznaczone dla diabetyków. Jednakże, najszybszym sposobem na zdobycie komosy, jak i wielu innych naturalnych produktów jest zakup on-line. Wtedy bez zbędnego pośpiechu możemy porównać produkty oraz wybrać ten, który odpowiada naszym wymaganiom. Oczywiście zachęcamy do zrobienia zakupów w naszym sklepie internetowym i serdecznie zapraszamy do sklepu stacjonarnego.
PODSUMOWANIE:
Zmieniające się trendy żywieniowe oraz chęć prowadzenia zdrowego trybu życia spopularyzowały wykorzystanie komosy ryżowej jako elementu codziennej diety. Często porównywana ze zbożami, jako ich zdrowsza i cenniejsza (pod względem zawartości składników odżywczych) alternatywa. Jej lekko słodkawy smak pozwala nie tylko na wykorzystanie w deserach i sałatkach, ale również zastąpienie ryżu, czy kaszy w daniach głównych. Mamy nadzieję, że nasze trzy propozycje zastosowania quinoa w sałatkach przypadną Wam do gustu. To pożywny posiłek na każdą porę dnia bez wykorzystania produktów odzwierzęcych. Jeśli nie miałeś/miałaś okazji spróbować komosy ryżowej to najwyższy czas to zmienić!
[i] K.Gęsiński, G.Gozdecka, Wpływ procesu wymywania na eliminację saponin z powierzchni nasion komosy ryżowej, Inżynieria i Aparatura Chemiczna 50, nr 2, str. 28-29 (2011).
[ii] M.Sułkowski, U. Gawlik-Dziki, J. Czyż, Komosa ryżowa – słabo znane pseudozboże o kosmicznych właściwościach, Kosmos – problemy nauk biologicznych 60, nr 3-4, str. 475-478 (2011).
[iii] Ł. Sędek, M. Michalik, Nowe badania nad saponinami ujawniają ich liczne lecznicze właściwości, Kosmos – problemy nauk biologicznych 54, nr 4, str. 345-348 (2005).
[iv] K.Gęsiński, G.Gozdecka, Wpływ procesu wymywania na eliminację saponin z powierzchni nasion komosy ryżowej, Inżynieria i Aparatura Chemiczna 50, nr 2, str. 29 (2011).
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!